poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Doświadczenia i eksperymenty cz.1

W tym tygodniu rozmawiamy o wodzie jako źródle życia. Dzisiaj pani Marzena zaprezentowała nam doświadczenia i eksperymenty z wodą. Bardzo nam się one podobały. Ich wyniki były zaskakujące i odkrywcze dla nas. Dużą frajdę sprawiało nam przewidywanie efektów doświadczeń i wyjaśnianie zjawisk fizycznych, przyrodniczych, a także chemicznych oraz wyciąganie wniosków z obserwacji.

DOŚWIADCZENIE 1.
WNIOSEK: Świeczka potrzebuje do spalania tlenu. Bez dostępu powietrza - świeczka gaśnie.
DOŚWIADCZENIE 2.
WNIOSEK: Gdy świeczka gaśnie w momencie zużycia tlenu w procesie spalania, woda
z talerzyka zostaje zassana do środka szklanki.
DOŚWIADCZENIE 3.
WNIOSEK: Na kartkę ciśnie od dołu powietrze, i to tak mocno, że nie pozwala oderwać się papierowi od szklanki. Ta siła powietrza działająca na kartkę nazywa się ciśnieniem atmosferycznym.
Dowiedzieliśmy się także, że powietrze sięga wiele kilometrów w górę, chociaż im wyżej, tym jest rzadsze. Wysoki "słup powietrza" wywiera nacisk na wszystko, co znajduje się na powierzchni ziemi. Wielokilometrowej grubości warstwę powietrza otaczającą całą kulę ziemską nazywamy atmosferą i stąd właśnie pochodzi nazwa ciśnienia atmosferycznego.
DOŚWIADCZENIE 4.
WNIOSEK (po upływie 24 godzin): W skorupce jajka znajduje się wapń, który powoduje, że jest ona twarda, sztywna i krucha (podobnie jak kości). Woda nie rozpuszcza wapnia, dlatego w szklance z czystą wodą, z jajkiem nic się nie stało i dalej jest twarde. Natomiast ocet rozpuszcza wapń ze skorupki. Dlatego jajko zanurzone w occie nie jest twarde, staje się elastyczne i miękkie ("gumowate"). W czasie gdy skorupka "znika", pod wpływem octu wydziela się z niej gaz (dwutlenek węgla) i "brzydki osad".
DOŚWIADCZENIE 5.
WNIOSEK: Naładowany ujemnie balon (poprzez pocieranie o bawełnianą koszulkę lub włosy) przyciągał strumień wody cieknący z kranu. Strumień wody zmieniał swój kierunek płynięcia w zależności od tego, z której strony przybliżaliśmy balon.
To były ciekawe i pełne odkryć zajęcia!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz